Image

Kıl Çadır Nedir

ÖzTürk Kıl Çadır kadrosu yıllardır keçi kılından çadır yapımıyla uğraşan kişilerdir. Çok eskilerde bu işi el tezgahlarında sadece insan gücüyle yapmış olan ustalarımız şu anda aynı işi hem el tezgahlarında hem de makinelerde yapmayı sürdürmektedir. Ayrıca çadır kesme ve dikme işlemlerini aynı özenle ve deneyimle gerçekleştirmektedir.

Keçi kılından çadır imalatı nasıl yapılmaktadır?kıl-çadır-tel
Keçinin kesilen kılları, veya derisinden tabakhanelerde ayrılan kılları biriktirilir ve bu kıllar belirli toplayıcılarla işlenmek üzere tarak makinelerine getirilir. Tarak makinesi kılları tiftik(kaşmir) den ayıran ve kılların saç teli gibi ayrı ayrı olmasını sağlayan aynı zamanda da temizlenmesini sağlayan bir makinedir. Bu makinelere ulaşmadan önce kıllar, eğer tabakhaneden getirilmişse kurutulur ve taranmaya (işlenmeye) hazır hale getirilir. Tarama işlemi bittikten sonra kıllar ip eğirme makinelerinde (eskiden kadınlar bunu çark denilen el gücüyle çalışan aletlerde yapardı, halen yapan var) eğrilir yani ip haline getirilir. İp haline getirilen kıllar artık dokunmak için hazırdır.

Keçi Kılı İplikleri Nasıl Dokunur?
Yukarıda anlattığımız işlemlerden sonra bu kıl ipliklerin bazıları mekiklere sarılır, çoğunluğu da tezgahların arka tarafına eklenir. Yine belirtmek gerekirse bu işlem eski el tezgahlarında çok daha zahmetli bir şekilde bobin denilen yere sarılarak gerçekleşir. Daha sonra ipler tek tek deliklerden geçerek dokuma tezgahının ön tarafında birleştirilir. Ve yarısı aşağı yarısı yukarı çapraz şekilde sürekli gidip gelerek, bu esnada aralarından da mekikteki iplik geçerek dokuma işlemi gerçekleşir. El tezgahlarında bu işlerin çoğu insan gücüyle olur.  Kıl çadır imalatı ve dokumacılığı zor bir iştir. Zahmetlidir. Ve ücretini sonuna kadar hak etmektedir.

© Tüm Hakları Saklıdır